Another Brick in THE WALL, Part 5 poster
Another Brick in THE WALL, Part 5 poster

Vær med, når mesterværket THE WALL kan opleves som musikteater i Musikhuset

Få en uforglemmelig oplevelse, når Musikhuset slår dørene op for Østre Gasværk Teaters forestilling Another Brick in THE WALL, Part 5, der for første gang nogensinde sætter det episke album THE WALL i scene som teater. Albummet fra 1979 har solgt flere end 30 millioner eksemplarer og står den dag i dag som en milepæl i rockhistorien.

Oplev de helt store hits, der kredser om evigt aktuelle emner som menneskelig isolation, undertrykkelse og det moderne samfunds skyggesider. Vi tager på en psykologisk rejse ind i sindet på karakteren Pink og hele oplevelsen leveres i et enestående audiovisuelt design på internationalt niveau. Selvom albummet har flere end 40 år bag sig, er værket stadig dybt relevant i dag og med hændelser i vores samtid in mente bekræfter albummet den aktualitet, som værket også viste ved murens fald i Berlin i 1989.

Som titlen på forestillingen, Another Brick in THE WALL, Part 5, antyder, kommer forestillingen i forlængelse af de tre sange Part 1, 2, 3, der er at finde på albummet, og Part 4, der blev opført som opera i Montreal for år tilbage. 

Hovedrollen Pink bliver spillet og sunget af Johan Olsen, der blandt andet er kendt som forsanger i Magtens Korridorer og anerkendt forsker i biologi ved Københavns Universitet. Den 53-årige sanger har mange følelser forbundet med The Wall, og albummet har gennem livet haft stor betydning for ham. Derfor går Johan Olsen også til opgaven med ærefrygt.

Spektakulær opsætning skal udvide teateroplevelsen

Det er ikke kun det ikoniske værk, som publikum kan se frem til at opleve på en helt ny måde. Det bliver også i nogle rammer, der er særligt skabt til at udvide vores teateroplevelse. Publikum i Musikhuset kan nemlig i 2024 se frem til at opleve musikteater på en ny måde, hvor man i produktionen i langt højere grad kommer til ikke bare at udnytte det gamle gasværks kæmpe potentiale, men også arbejder innovativt på at udvide sanseoplevelsen.

Sådan lyder det fra instruktør Heinrich Christensen, når han sætter ord på den storslået musikforestilling over det episke album THE WALL.

Det kreative hold bag forestillingen

Medvirkende: Johan Olsen m.fl.
Instruktør: Heinrich Christensen
Scenograf: Kim Witzel
Koreograf: Sofie Akerø
Kapelmester: Søren Graversen
Musikalske arrangementer: Søren Graversen
Videodesign: Thomas Agerholm og JA Film
Lyddesign: Tim Høyer og Morten Frank
Lysdesign: Brian Njie + Martin Jensen
Dramaturgisk konsulent: Emmet Feigenberg
Teaterchef og Kreativ Producent: Søren Møller

Teksterne bliver sunget på engelsk.

Følg Facebook event
Kontakt

Thomas Jensens Allé

8000 Aarhus C

Tlf.: 89 40 90 00

musikhusetaarhus@aarhus.dk

 

Musikhusets åbningstider

Hold dig opdateret

#musikhusetaarhus #musikhuset #lifeislive

Forstærk kontraster
Læs mere
Der er ingen resultater som matcher denne søgning. Søgning fejlede