Musikhuset
Plakat for CUE 2025 – Aarhus Filmkomponistkonkurrence

CUE 2025 – Aarhus Filmkomponistkonkurrence

Aarhus Symfoniorkester

Pris

100-185 kr.

Varighed

Ca. 2 timer inkl. pause

Genre

#klassisk

Sal

Symfonisk sal

Arrangør

Aarhus Symfoniorkester

CUE 2025 – Aarhus Filmkomponistkonkurrence Aarhus Symfoniorkester
Køb billet

Oplev filmmusikkens spirende danske talenter – og vær med til at stemme det bedste soundtrack til tops i Aarhus' store filmkomponistkonkurrence

Til alle gode film og serier hører sig en ekstraordinær lydside. Derfor samarbejder Aarhus Symfoniorkester, Filmby Aarhus og Den Vestdanske Filmpulje igen om at afholde en filmkomponistkonkurrence, der skal fremme talentudvikling, styrke forbindelsen mellem film og symfonisk musik, og bidrage til at positionere Aarhus som en central spiller inden for filmindustrien.

CUE er en enestående konkurrence på verdensplan, og en unik platform i Nordeuropa. Til konkurrencen inviteres komponister fra hele landet til at bidrage med original musik til et uddrag fra den kommende, danske spillefilm Børnene fra Sølvgade 2 produceret af Rocket Road Pictures.

Eneste krav er, at musikken skrives til de instrumenter et symfoniorkester består af.

Blandt de indsendte bidrag udvælges et antal finalister, som indgår i aftenens finalekoncert, hvor en jury bestående af blandt andet komponisterne Thomas Volmer Schultz og Halfdan E, filmkonsulent Stefan Frost og musikchefen fra Aarhus Symfoniorkester vil uddele en hovedpræmie på 50.000 kr, en 2. pris på 25.000 kr og en 3. pris på 12.500 kr.

Der gives derudover også en særlig publikumspris, som alle tilstedeværende publikummer er med til at stemme om.

Dirigent

Christian Schumann

Medvirkende

Finalisterne blandt deltagerne i CUE. Se navnene på hjemmesiden op til koncerten.

Musik

Nykomponerede værker til Børnene fra Sølvgade 2 – samt noget af det bedste klassiske filmmusik indenfor genren.