Den sidste koncert
med Svend Brinkmann
170-250 kr.
VarighedCa. 1t 45m inkl. pause
Genre SalLille sal
ArrangørMusikhuset Aarhus
Hvis du kun måtte opleve én koncert mere - hvilken musik skulle så spilles?
Ved denne koncert har Svend Brinkmann sammensat et personligt koncertprogram med musik, der har fulgt ham gennem livet. Musik, der har sat spor, vækket minder, skabt eftertanke eller ganske enkelt været umulig at give slip på.
Mellem værkerne inviterer Svend Brinkmann publikum med ind i de historier, oplevelser og tanker, der knytter sig til musikken.
Hvad er det, musik kan, når ord ikke slår til?
Hvorfor følger nogle værker os gennem et helt liv?
Og hvad fortæller vores musikalske valg egentlig om, hvem vi er?
Aarhus Kammerorkester opfører de udvalgte værker og lader musik og fortællinger smelte sammen til en rørende koncertoplevelse. Resultatet er en koncert, hvor de store eksistentielle spørgsmål møder personlige historier, og hvor musikken bliver et fælles sprog for minder, refleksion og livet.
Du kan glæde dig til både Bach, Mozart og Kim Larsen og til en aften med Svend Brinkmann og Aarhus Kammerorkester, hvor musikken ikke kun skal høres - men også give anledning til nye samtaler, både undervejs og længe efter den sidste tone har klinget af.
Medvirkende:
Svend Brinkmann, gæst
Magnus Plejdrup, Dirigent
Aarhus Kammerorkester