Spring til hovedindhold

Aarhus har taget Musikhusparken til sig: Over 90.000 gæster i år

Fra knap 37.000 gæster i 2022 til foreløbig mere end 90.000 i 2026. Efter åbningen af den nye Musikhuspark sidste sommer har området udviklet sig til et nyt kulturelt samlingspunkt midt i Aarhus. Nu vil Musikhuset bygge videre på succesen og skabe endnu mere liv i parken året rundt.

Der er sommerdans og morgensang. Festivaler, opera og ballet. Skøjtebane og halvmaraton. Børn, der leger ved soppebassiner og på legepladsen samt aarhusianere, der slår sig ned uden nødvendigvis at have en billet til Musikhuset.  

Aktiviteten i Musikhusparken har vist markant fremgang over de seneste år. Hvor arrangementerne i parken i 2022 tiltrak omkring 37.000 gæster, er besøgstallet steget markant i takt med områdets forvandling og det udvidede kulturelle program. I 2025, hvor den nye park åbnede midt på året, nåede det samlede besøgstal op på 84.000 gæster inklusiv vinterens skøjtebane. Otte måneder inde i 2026 har foreløbigt mere end 90.000 gæster deltaget i parkens aktiviteter, og tallet forventes at stige yderligere inden året er omme.

”Det er fantastisk at se, hvor hurtigt aarhusianerne har taget Musikhusparken til sig. På lidt over et år er den blevet et sted, hvor mennesker mødes om både store kulturoplevelser og helt almindeligt hverdagsliv. Det viser, at der er en stor appetit på levende mødesteder midt i byen. Ambitionerne har været store, og det bliver de ved med at være.”

- Jesper Kjeldsen, rådmand for Kultur og Borgerservice

De 90.000 gæster dækker over registrerede deltagere ved arrangementer i Musikhusparken. Dertil kommer et markant stigende hverdagsliv i parken, som ikke kan tælles op. Den nye legeplads, vandkunsten, det grønne areal og den nye café har gjort parken til et populært hæng-ud-sted, hvor betydeligt flere end tidligere kigger forbi i det daglige.

Kultur uden billet

Den nye Musikhuspark blev indviet i juni sidste år som et grønt løft af området foran Musikhuset. Parken er indrettet til at rumme både store sceneproduktioner og uformelle hverdagsaktiviteter side om side, hvilket giver kulturlivet en ny, udendørs platform midt i byen.  

”Vi bestræber os på, at byens borgere og gæster i Musikhusparken kan møde kulturen på en helt anden måde. Man kan planlægge at komme og se ballet, opera og meget andet eller bare gå gennem parken og pludselig stå midt i en koncert, dans eller morgensang. Den spontanitet er vigtig for os. Vi vil skabe udendørs oplevelser af høj kvalitet og ofte gratis for at gøre døren til kulturen så bred som muligt og give endnu flere muligheden for at opdage noget, de ikke kendte i forvejen. Og vi er kun lige begyndt. Vores ambition er at udvikle Musikhuset og parken til en levende kulturdestination hele året. Et sted, man søger mod, også når man ikke har billet.”

- Jan Christensen, direktør i Musikhuset

Blandt de mest besøgte oplevelser i 2026 er bl.a. Kongelig Sommerballet, Opera i Parken, SPOT Festival, Bestseller Aarhus City Half samt parkens skøjtebane, der tiltrak mange gæster i januar og februar. 

Mere liv hele året

Musikhusparken lukker for sommerens arrangementer den 10. september, men inden da venter blandt andet en lang række udendørskoncerter under Aarhus Festuge. Sidst på året åbner skøjtebanen igen, og vil lyse parken op fra november til februar. 

Musikhuset vil i de kommende år bygge videre på erfaringerne med kulturoplevelser, rekreative aktiviteter og samarbejder i parken. Målet er, at Musikhusparken skal være et sprudlende samlingspunkt med liv dag og aften, sommer og vinter - og en helt naturlig del af hverdagen midt i Aarhus.

Om den nye Musikhuspark

Den nye Musikhuspark åbnede i sommeren 2025 og binder Musikhuset, ARoS, Det Jyske Musikkonservatorium og det omkringliggende byrum sammen til ét samlet kulturelt samlingspunkt midt i Aarhus.

Hjertet i parken er Ringen - en ellipseformet sti af chaussésten, der samler området og omslutter et stort grønt areal med plads til både afslapning, aktiviteter og fællesskab. I Musikhusparken ligger også ARoS' nye værk As Seen Below, der er skabt af kunstneren James Turrell. Derudover byder parken på det nye legeområde Paris, udtænkt af kunstneren FOS, til børn i alle aldre med klatrevægge, rutsjebaner og plads til både leg og kreativ udfoldelse. I sommerhalvåret kan gæster opleve parkens nye vandkunst, der er skabt af billedhuggeren Morten Stræde, mens man i november og december kan bruge den populære skøjtebane.  

Har du yderligere spørgsmål?


Kontakt venligst:
Thomas Krogh Råhlin
Presse- og kommunikationsansvarlig, Musikhuset Aarhus
22309622
thr@aarhus.dk

Hent pressebilleder

Du kan hente pressebilleder herunder.

Kreditering:
Musikhusparken - sol og børn - fotograf: Rolf Meldgaard
Kongelig Sommerballet - fotograf: Allan Høgholm
Opera i Parken - fotograf: Anders Bach

Størrelse: 5807 x 3871 Filtype: image/jpeg Download
Størrelse: 8121 x 5417 Filtype: image/jpeg Download
Størrelse: 3543 x 2362 Filtype: image/jpeg Download