Greven af Luxembourg
Gratis
Genre ArrangørMusikhuset Aarhus
Proformaægteskab og ægte kærlighed i Franz Lehárs fest af en operette.
Det bliver en festforestilling for og med publikum, når Den Jyske Opera fejrer 75-års jubilæum i Lehárs vittige og charmerende operette-univers. Lehár har skrevet nogle af de mest ikoniske operetter, og i Philipp Kochheims version får publikum fornøjelsen af flere elskede Lehár-hits.
Vittig, ironisk og udødelig
Mens komponisten Puccini fremhæver bohemelivets tragiske sider i Paris ved begyndelsen af det forrige århundrede, fortryller Franz Lehár os i sin vittige, ironiske og udødelige operette Greven af Luxembourg. Handlingen er det rene nonsens: En kvinde gifter sig med en mand, som hun ikke må se og forelsker sig bagefter i ham uvidende om, at de allerede er gift. Kedeligt kan man bestemt ikke kalde det.
Stjerneregn fra anmelderne
Det mener anmelderne bestemt heller ikke. De har sendt flotte stjerner og rosende ord af sted til Greven af Luxembourg.
”En fejende flot og ikke mindst festlig udgave af Franz Lehárs GREVEN AF LUXEMBOURG.”
- CPHCulture
”Den Jyske Operas kor var som vanligt i storform.”
- Nordjyske Stiftstidende
”Instruktør Philipp Kochheim præsenterer en sikker levering af det lattermilde narrativ.”
- Ungt Teaterblod
Se billeder fra forestillingen
1 af 6
Den Jyske Opera fejrer 75 års jubilæum
I Greven af Luxembourg forenes alle kræfter hos Den Jyske Opera, hvor bl.a. operachef Philipp Kochheim instruerer, musikchef Christopher Lichtenstein dirigerer og rollerne indtages af Den Jyske Operas Kor.
Opføres på dansk med danske overtekster.
Medvirkende: Den Jyske Operas solister og kor samt Aarhus Symfoniorkester.
Introduktioner til Greven af Luxembourg
Der afholdes to introduktioner på 2. balkon før hver forestilling.
Der er en lang introduktion på 25 minutter torsdag og fredag kl. 18.30 og om lørdagen kl. 14.00.
Den korte introduktion varer ca. 10 minutter og begynder kl. 19.10 torsdag og fredag og kl. 14.40 om lørdagen.