Livets sidste toner
Gratis
Genre ArrangørMusikhuset Aarhus
Durufle´ & Faure´
To dødsmesser i én koncert – og to mageløse eksempler på, hvordan jordelivets endelige, afklarende musik bliver en guddommelig hyldest til livet selv. Oplev Aarhus Symfoniorkester spille musik til døden – og til livet.
Et rekviem er en dødsmesse, men i sin skønhed bliver musikken i lige så høj grad en hyldest til livet. Det er her, mennesket står ansigt til ansigt med sin gud; enten i døden eller i tabet af en elsket. Det gør et rekviem til en stor åndelig såvel som musikalsk oplevelse.
Hos Duruflé og Fauré kommer vi gennem hele spektret af den menneskelige erfaring, koncentreret i dødens ubarmhjertige prisme.
Det er to meget menneskelige værker; de er åndelige snarere end religiøse, selvom de bygger på kristne tekster. Begge tilbyder de en fredfyldt, afklaret accept af livets endeligt – og en smukkere forsoning med døden kan man ikke forestille sig.
Dirigent
Marc Soustrot
Solister
Johanna Nylund
sopran
Hanne Fischer
alt
Teit Kanstrup
baryton
Kor
Vokalensemblet GAIA
Concert Clemens
Værker
M. Durufle´
Requiem
G. Faure´
Requiem
Arrangør: Aarhus Symfoniorkester