Before The End
Dans til det sidste
Hvordan ender det egentlig? Vil vi kunne mærke det, når det sker? Får vi en advarsel? Eller bliver det bare BANG! ud af det blå?
I Before The End kredser Dansk Danseteater og Betty Nansen Teatret om netop disse spørgsmål i en ny danseteaterforestilling instrueret af den internationalt anerkendte teaterinstruktør Marco Layera. Gennem et ekspressivt fysisk sprog og en overflod af farverige maskeringer og kostumer møder publikum en verden beboet af mennesker, der ligner os til forveksling – men som også træder ud over det menneskelige og bliver til noget andet.
Marco Layera har taget publikum med storm verden over, og nu kommer han for første gang til Danmark med en ny produktion skabt sammen med 10 dansere fra Dansk Danseteater. Layera er kendt for at afdække tabuer, skabe debat og spejle samfundet med følelser og kraft. Han ser det som sit ansvar at bruge sin kunstneriske stemme som et redskab til forandring.
Glæd dig til en danseteateroplevelse i absoulut særklasse, som allerede har høstet rosende ord fra anmelderne:
★★★★★★
”En grusom smuk danseforestilling.”
- Sceneblog
★★★★★
”Danserne er mesterlige til at bære deres humoristiske karakterer med en sand pantomime af groteske udtryk. Det er både omsorgsfuldt og humoristisk med stor respekt for livet, døden og frygten.”
- Iscene
★★★★★
”En fejende flot gyser-komedie, der afspejler den tid, vi lever i.”
- CPHCulture
Bliv klogere på forestillingen
Kom lidt før, og få mere med hjem fra Before The End. Kl. 19.00, en halv time inden forestillingen begynder, inviterer Dansk Danseteater til en kort introduktion og den kreative proces bag værket. Introduktionen varer ca. 10 minutter.
Holdet på og bag scenen
1 of 7
1 af 7